İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü Çelenk Sunma Töreni

06 Eylül 2022 14:56 Pazaryeri Belediyesi

Pazaryeri ilçe şehitliğinde kortej ile başlayan kutlamalar Hükümet Konağı önünde devam etti. Pazaryeri Kaymakamı Ferhat Altay ve Belediye Başkanı Zekiye Tekin tarafından tören öncesi Atatürk anıtına çelenk sunulurken, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından ilçedeki camilerde selalar verilirdi kurban kesilerek dua edildi.

Pazaryeri İlçesinde bütün vatandaşlar evlerini ve işyerlerini Türk Bayrağı ile süslerken, Pazaryeri Avcılar Kulübü tarafından ilçenin kurtuluşu temsilen canlandırdı. Bozüyük Osmanlı Mehteran takımının gösterisi güne ve Bursa Yenişehir Halk Dansları Topluğu renk kattı.

Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, tarafından İlçe Kaymakamı Ferhat Altay’a fahri hemşehrilik belgesi verildi.

5 Eylül Pazaryeri İlçesinin düşman işgalinin 100. yılı kutlama programında konuşma yapan Belediye Başkanı Zekiye Tekin, “Bugün, tam 100. yıl önce Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan, Kurtuluş mücadelesinde esareti, tarihin hiçbir döneminde kabul etmeyen karakteri yüksek Türk milletinin Pazaryerinde ateşle imtihan olduğu gündür.  Bu kutlu gün bu buram buram şehit kokan gün, vatanımızın kıymetini bilenlere, rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımızdaki hilalle yıldızın anlamını bilenlere, derdi vatan olanlara, derdi Türk Milleti olanlara kutlu olsun. Binlerce yıllık geçmişi ile kültürlerin beşiği, tabii güzellikler manzumesi, kalplerin hızlı attığı, güneşin, farklı battığı, verimli toprakların bereketi, çalışkan insanların sıcaklığı var bu coğrafyada. Dört mevsimi başka bir bahar tatlılığı ile geçen cennetten bir köşe pazaryeri.  Bugün, yerel tarihimizin ulusal tarihimize ilham olduğu; ya kurtuluş ya ölüm ahdinin verilişinin günüdür. Bu bayram, bir dirilişin bayramıdır. Bugün, esenlik dolu günleri yaşayan bizlerin, bu cennet vatanı bize emanet eden ecdadımızı minnet ve şükranla anma günüdür. Birimiz diğerimizi dışlamadan, birimizin inancı, kültürü, değer yargısı, ötekini yok etmeden; sevgi, saygı, hoşgörü içinde tarihimizi birlikte yazdık, coğrafyamızı birlikte güzelleştirdik. Bu kadim coğrafyada, bu değerlerle; biz et ve tırnak, taşla toprak gibi bir ve beraber yaşadık. Bu millet, geçmişte olduğu gibi bundan sonrada, acılarını, zor zamanlarını paylaşarak özgür, mutlu, müreffeh bir kader birliği içinde yaşayacaktır. Tarih yazmak, tarih yapmak’ kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak mahiyet alır” diyen ve bu cennet vatanı büyük fedakarlıklarla bizlere armağan eden, başta devletimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kutsal vatan toprağı için canlarını feda eden, aziz şehitlerimizi, merhum gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin değerli aile fertlerine şükranlarımı sunuyorum. 5 Eylül kurtuluş bayramımızı kutluyor,  hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Pazaryeri İlçesinin kurtuluşunun 100. yılı programına Pazaryeri Kaymakamı Ferhat Altay ve Belediye Başkanı Zekiye Tekin’in yanı sıra, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, AK Parti Bilecik İl Başkanı Serkan Yıldırım, Bozüyük Belediye Başkan Yardımcısı Ali Şahinoğlu, Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, İlçe Jandarma Komutanı Recep Kuş, İlçe Emniyet Müdürü Vekili Emrah Turan, AK Parti Pazaryeri İlçe Başkanı İsmail Soydan, MHP ilçe Başkanı Haluk Filizli, CHP ilçe Başkanı Metin Polat, İYİ Parti İlçe Başkanı Ender Metin, ilçe kurum müdür ve amirleri, gaziler, şehit yakınları, muhtarlar, vatandaşlar ve Türkiye Kadın Motosikletçiler Kulübü üyeleri katıldı.

 

Haber: Pazaryeri Gündem

Belediye Yazılımı: Piksel Reklam © Tüm Hakları Saklıdır.