İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

05 Eylül 2023 23:59 Pazaryeri Belediyesi

Pazaryeri İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. inci Yılı

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 101.inci yıl dönümü dolayısıyla tören ve etkinlikler düzenlendi.

Sabah saat 10,30 da İlçe şehitliğinden kamu kurum ve kuruluşları ve esnaflar odasına bağlı meslek gruplarının araçları ile ilçe meydanına doğru sirenler eşliğinde kortej düzenlendi.

Pazaryeri Kaymakam vekili Bozüyük Kaymakamı Âdem Öztürk, Belediye Başkanı Zekiye Tekin tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kurban kesildi, dualar edildi.

Avcılar ve atıcılar kulübü üyelerince genç kızı düşman elinden temsili kurtarma gösterisinin ardından kurtarılan genç kız Türk Bayrağını Kaymakam Öztürk’e verdi. Bayrağı öperek teslim alan Kaymakam Öztürk, genç kızı kutladı.

Pazaryeri Belediye Başkanı Tekin  günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Tekin konuşmasında, “

Pazaryeri halkının düşmanı bozguna uğrattığı günün 101. Yılı kutlamalarımıza hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz.

Bu gün, TAM 101 YIL ÖNCE Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan, Kurtuluş mücadelesinde esareti, tarihin hiçbir döneminde kabul etmeyen karakteri yüksek Türk milletinin Pazaryerinde  ateşle imtihan olduğu gündür. Bu kutlu gün ,bu ,buram buram şehit kokan gün, vatanımızın kıymetini bilenlere, rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımızdaki hilalle yıldızın anlamını bilenlere, derdi vatan olanlara, derdi Türk Milleti olanlara kutlu olsun.

Bu gün, Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş mücadelesinde esareti, tarihin hiçbir döneminde kabul etmeyen karakteri yüksek Türk milletinin Pazarcıkta  ateşle imtihan olduğu gündür.

BİZLER PAZARYERİNDE  Birimiz diğerimizi dışlamadan, birimizin inancı, kültürü, değer yargısı ,ötekini yok etmeden; sevgi, saygı, hoşgörü içinde tarihimizi birlikte yazdık, coğrafyamızı birlikte güzelleştirdik. Bu kadim coğrafyada, bu değerlerle; biz et ve tırnak, taşla toprak gibi bir ve beraber yaşadık. BÖYLE YAŞAMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ

Tarih yazmak, tarih yapmak’ kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak mahiyet alır” diyen ve bu cennet vatanı büyük fedakarlıklarla bizlere armağan eden, başta devletimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, güzel ilçemizin kurtuluşuna mücadele veren tüm geçmişlerimizi, kutsal vatan toprağı için canlarını feda eden, aziz şehitlerimizi, merhum gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin değerli aile fertlerine şükranlarımı sunuyorum. 5 eylül kurtuluş bayramımızı  kutluyor,  hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.” dedi.

Daha sonra Program Eskişehir Türk Dünyası Vakfı Halk Dansları topluluğu halk oyunları ve Bozüyük Osmanlı mehteran gösterilerinin ardından tören yemek ikramı ile sona erdi.

Törene, Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Recep Kuş, İlçe Emniyet Amir vekili Emrah Turan, İl Genel Meclis üyeleri Alaattin Emral, Mehmet Pulat,  MHP İl Başkan yardımcısı İbrahim Bağ, Ak Parti İlçe Başkanı Mayir Küçük, CHP İlçe başkanı Metin Polat, MHP İlçe Başkanı Mustafa Tekelioğlu, İstanbul Bilecikliler Dernek Başkanı Faruk Şahin, gaziler ve şehit yakınları, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle ve köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

 

Haber: İbrahim Öztosun (Pazaryeri AA)

Belediye Yazılımı: Piksel Reklam © Tüm Hakları Saklıdır.