Mesleki Yeterlilik Belgesi Bilgilendirme Toplantısı

26 Haziran 2021 13:05 Pazaryeri Belediyesi

Belediye Başkanlığımız ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (SAYEM) işbirliği kapsamında, Pazaryeri Belediyesi Kültür Merkezinde Mahalle ve Köy Muhtarlarına yönelik ‘‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’’ bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? ,Başvuru şartları nelerdir? ,Faydaları nedir? sorularının cevaplandığı toplantıda Mahalle ve Köy Muhtarları konu ile ilgili bilgilendirildi.

Bilgilendirme toplantısına katılım sağlayan Belediye Başkanımız Zekiye Tekin,Mesleki Yeterlilik Belgesinin faydalarına dikkat çekti.

Hatıra fotoğrafı çekinilmesi ile bilgilendirme toplantısı sona erdi.

 

 

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR?

     Mesleki Yeterlilik Belgesi, bireylerin herhangi bir meslekte, Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) tarafından oluşturulmuş ulusal yeterliliklerde belirtilen şartlarda yapılan sınavlarda başarılı olanların sahip olabilecekleri bir belgedir. Belge zorunluluğu olan birçok meslekte sınav ücretleri devlet teşviki ile karşılanmaktadır. Pazaryeri Belediyesine yapılan başvurularda, katılımcıların herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEREDEN ve NASIL ALINIR?

     Pazaryeri Belediyesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi(SAYEM) işbirliği kapsamında Devlet teşviki ile sahip olabileceğiniz Mesleki Yeterlilik Belgeniz için başvurunuzu Pazaryeri Belediye Başkanlığına yapabilirsiniz.

     Mesleki eğitim branşında alınan eğitim sonrasında veya çalıştığı mesleki alanda, yeterlilik sınavında başarılı olan kişilerin belgelendirilmesi Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından yapılacaktır. Koşulları yerine getiren adaylardan ücret talep edilmeyecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

  • 18 Yaş ve üzeri olmak.
  • T.C. Vatandaşı olmak.
  • Daha önce teşvik kapsamında MYK belgesi almamış olmak.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

  • Kişiye bir işe başvururken sahip olduğu bilgi, beceri ve yetkilikleri belgelendirme ve işverenin hukuki sorumluluğunun ortadan kaldırılmasına olanak sağlamaktadır.
  • Mesleki ilerleme yolları daha açık hale geldiğinden kariyer hareketliliğini desteklenmektedir.
  • İşverenler mesleğin gerektirdiği ve bulundurmakta zorunlu olduğu nitelikli ve belgeli iş gücüne daha kolay ulaşabilmektedir.
  • Mesleki Yeterlilik Belgesi olan bireylerin istihdam eden işverenlerin sigorta primlerinin işveren payları, 54 aya kadar işsizlik fonundan karşılanmaktadır.
  • İşverenin rekabet gücünü artırmakta, doğru insan kaynağı planlaması ile zaman ve para kaybı engellenmiş olmaktadır.
  • Tehlikeli ve çok tehlikeli meslek gruplarından nitelikli iş gücü kaynağı oluşturmaktadır.

 

Düzenlediğimiz ücretsiz kurslara katıl, mesleki yeterlilik belgeni al.

 

T.C. PAZARYERİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

0228 381 2005/107

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Piksel Reklam © Tüm Hakları Saklıdır.