Valimiz Sayın Bilal Şentürk, Küçükelmalı Tabiat Parkında İncelemelerde Bulundu

20 Ocak 2021 10:59 Pazaryeri Belediyesi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce, örnek proje alanı olarak belirlenen ve 2018 yılında altyapı, mimari ve peyzaj işleri yapım çalışmalarına başlanan Küçükelmalı Tabiat Parkında incelemede bulunarak, ilgililerden bilgi aldı.

2021 yılında açılışı planlanan Küçükelmalı Tabiat Parkında, kır lokantası, mescit, yöresel ürün satış yeri, yaban hayatı gözlem kulesi, su sporları, iskele, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanı, etkinlik alanı, kamelyalar, pergolalar ve oto park alanları bulunuyor.

Valimiz Sayın Bilal Şentürk’ ün ziyaretleri sırasında, Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünün görev alanlarında bulunan yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarında beslenmesi ve korunması amacı ile yoğun kar yağışı nedeniyle yem bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için yemleme çalışmaları da yapıldı.

Güzelliklerinin saymakla bitirilemediği Bilecik'te 35'e yakın göletin bulunduğunu anımsatan Vali Şentürk, şunları kaydetti:

''Göletler içerisinde turizm açısından potansiyeli yüksek olanlardan bir tanesi de Küçükelmalı göleti. DKMP Genel Müdürlüğümüzün önemli bir yatırımı oldu. Proje itibariyle her türlü ihtiyacı görebilecek doğanın içerisinde aynı zamanda su sporlarının da icra edilebileceği, su, orman ve doğayı birleştiren sadece ulusal değil uluslararası arenada hizmet verebilecek standartta mesire yeri oluşturuldu. 9 milyon liralık yatırımla Bilecik'in gözde sayfiye yeri olma yolunda. Kamp ve karavan alanları, piknik yerleri ve kamelyalar, kır lokantası, kuş gözlem evi, su sporları, tekne barınağı, su ve doğada aranan her güzellik bir arada. Tabii burada temel amacımız, doğal güzelliği kullanacağız. Gelecek kuşaklara devredeceğiz ama tüketmeyeceğiz, kirletmeyeceğiz. Güzelliğini insanların istifadesine sunacağız. İşletmecilik konusunda Pazaryeri Belediyemiz gönüllü, profesyonel bir ekiple hazırlanıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğümüzün organizasyonuyla Küçükelmalı göleti civarında, yaban hayatını korumak üzere yemleme yapılacak. Doğa canlılarla güzel. Özellikle Bilecik'te ciddi bir yaban hayatı çeşitliliğimiz var. Bir çoğuda bilinmiyor. Çok nadir türlerin olduğunu biliyoruz. Tabi onları korumalıyız. Bizlere emanetler. Hava şartları çok olumsuz olduğunda hayatlarını idame ettirebilmeleri için, desteğe ihtiyaç duydukları zaman oluyor. Dolaysıyla güzel bir uygulamayla yabani hayvanlara yem bıraktık.'' dedi.

İncelemelere İlçe Kaymakamı Berker Çırak, Belediye Başkanımız Zekiye Tekin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Nezir Ayhan, İlçe Jandarma Komutanı İlhan Canseven ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Bilecik Şube Müdürlüğü Personeli eşlik etti.

Belediye Yazılımı: Piksel Reklam © Tüm Hakları Saklıdır.